Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poruchy příjmu potravy u dospívající medvědí populace, možnosti prevence ve výchovném procesu

19. 4. 2008

Poruchy příjmu potravy (dále PPP) jsou závažným problémem u dospívajících lidských jedinců. Jak ale můžeme pozorovat díky edukační činnosti EmRP. Ždimery, HmRm. ani medvědím edukantům se zcela nevyhýbají. Nabízí se otázka, zda Rámcový vzdělávací program pro medvědí vzdělávání počítá i s výchovou ke zdravému životnímu stylu a osobnostně sociální výchovou. Rovněž respektování individuality medvědích jedinců a podpora kladného vztahu k tělu jsou zásadními součástmi primární prevence PPP.

Do očí bijící je případ Orfea a Woodynky. Orfeus se neustále zahaluje do tlustého zimního svetru. Je evidentní, že trpí zimomřivostí a zároveň nechce ukázat rodině své vyhublé tělo možná dokonce poznamenané sebepoškozováním - jasný případ medvědí anorexie. U Woodynky jsou patrné následky chorobného přejídání na typicky problémových samičích partiích hýždí a stehen. Zdá se, že návštěva výchovného poradce je více než aktuální. Předcházet by jí mělo důkladné pozorování jídelního chování v říčanské medvědí populaci s důrazem na odhalení patologických kompenzačních mechanismů a stravovacích návyků jako jsou noční přejídání (tzv. luxování lednice), vyvolávané zvracení, požívání projímadel, odmítání určitých druhů potravin ale i nadměrná tělesná aktivita.

PPP můžeme charakterizovat jako závislost jedince na určitém životním stylu a proto pozor i na ostatní typy závislého chování (např. chorobné hráčství) a zejména pak užívání návykových látek – kofein, čokoláda aj. Vhodným programem primární, sekundární a terciární prevence lze cíleně zasáhnout. Koneckonců bez drogově závislých by protidrogové koordinátorky neměly co žrát podobně jako skláři po objevu nerozbitného skla. Takže asi tak.

 

Dagmar Škrla Ždimera z psychiatrické léčebny Kosmonosy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komerční prezentace

(Servil, 22. 4. 2008 13:36)

My zme mali takú malú oslavičku v práci, riaditelovi sa narodil syn. Tak zme to tak oslávili... No, na úvod zme si dali taký malý aperitív, potom zme si dali hlavné jedlo, bol to moravský bravčový vrabec s knedlíčkom zemiakovým. Potom som si dal jedno pivo, ale nejako mi nesadlo, tak som sa vrátil spet k tomu jedlu, dal som si pre zmenu špenátik s masičkom a s knedličkom zemiakovým, ale ani to mi neurobilo dobre, tak som sa vrátil opet k tomu pivu a dal som si jednu becherovku, aby to lepšie vytrávilo, no a potom som zistil, že vlastně som zase hladný. No tak som si dal dalšie jedlo, tentokrát to bolo lečo s klobáskou výbornou a potom som si dal šlahačku a potom som si dal mrkvičkový šalátik, ale neurobilo mi to dajako zrovna dobre. Vrátil som sa opet zase k tomu pivu a dal som si jedno alebo dve piva, potom som zkusil opet becherovku, kvoli esencii, nakonec som sa vrátil zase k pivu, zase k becherovke, k pivu, k becherovke... No nakonec som sa tak ožral, až som sa poblil. A teraz to po mne tak tieklo a kvapkalo a bolo to také mazlavé a lepkavé a nepríjemné na dotyk, smrděl som a som bol zúfalý, čo budem robiť... A naraz mi priatelka vedla poradí: Skus Servil... A ja som ho vyskúšal a naozaj. Bol som čisťúčký ako zo škatulky, voňal som ako kvetinka. Vrátil som sa domov a nikto nič nepoznal.

PPP a image

(MUDr. Krch, 22. 4. 2008 13:08)

Pro Orfea (a jeho svetr):
Image je nanic. Poslouchej žízeň. Takže asi tak.
Sprite

Merde!

(Jean-Paul Belmondo, 22. 4. 2008 12:59)

Nenavážejte se do Ždimery! Mohu dosvědčit, že jeho strava je pravidelná a vyvážená. Včera to byla např. smažená mozilla (firefox) s americkým bramborem, česnekem, tatarskou omáčkou a jako desert (deserte, deserte...!) palačinka s tvarohem. Také obvinění z nadměrné konzumace čokolády je přinejmenším nepodložené - v A15 přece každý ví, že čokoládu nosí mně (i když to nazývá kompenzací za to, že mě zneužívá).

Výchova příkladem

(Medvědářka, 22. 4. 2008 11:19)

Nejnovější vědecké studie z oblasti vývojové psychologie dokazují obecně známou pravdu, že hlavním faktorem působícím na výchovu je příklad rodičů - v našem případě hlavního medvědáře Ždimery – který v současné době s plyšáky tráví nejvíce času. Slabomyslný Dagmar ve své jednoduchosti vidí jasněji než my ostatní. Je zcela evidentní, že Ždimera nejde plyšákům příkladem, a to jak v oblasti tělesné výchovy, tak v oblasti výživy. Jeho ofrňování se nad lehce stravitelnými těstovinami, naprostá ignorace znovuobjevených výživných potravin jakými jsou jáhly, pohanka, cuscus a neustálé dožadování se čehokoliv smaženého (zejména řízků) je hbitě napodobováno plyšáky. Ždimerova léčba jakékoliv nepohody tabulkou čokolády a jeho v poslední době dosti nezřízená konzumace piva (která naštěstí probíhá mimo medvědinec) taktéž nedává dobrý příklad jak se vyrovnat se zátěží. Medvědářce se sitace pomalu začala vymykat kontrole, a proto byl rychle zahájen program s názvem „Nejen smažákem živ je medvěd“, kterého se hraví plyšáci s chutí účastní. Na zapojení Ždimery se pracuje.

Nepodložené útoky Škrlovy sekty

(Ždimera, 22. 4. 2008 9:45)

Takto: Po útoku bulvárních médií se objevil další pokus slabomyslného Dagmara, který neunesl fakt, že na soutěžním snímku viděl Patapufa jako jediný. Podle dobře informovaných zdrojů z Kosmonos odpověděl při asociační metodě na slovo "kukuřice" slovem "hranostaj". Všem odborníkům je tedy nyní jasné, co se kdysi stalo v blízkosti lesní studánky!
Kromě toho muselo vedení říčanského medvědince uklidňovat rozzuřeného Orfea, který vykřikoval, že nenosí svetr kvůli zimomřivosti, ale kvůli image, a nehodlá se vystavovat na internetu jako nahý v trní.
Výživě plyšáků a jejich kondici je věnována adekvátní péče přísné medvědářky. Další zprávy z projektu jistě ukážou, že stravovací návyky chovanců jsou naprosto v normálu. Takže asi tak!

Nezájem?

(Jochanan, 21. 4. 2008 20:38)

Neochota odborné veřejnosti rozvinout diskusi nad tímto závažnýmm tématem zcela vypovídá o obecném nezájmu věnovat se výše uvedeným problémům v životě medvědů. Nejen Karlštejnem živ je medvěd! Očekáváme, že zejména vrchní medvědář zaujme jasné stanovisko, nastaví problematice zrcadlo a neschová v této situaci hlavu do kutlochu. Sic!